Czego nie należy robić przy opatrywaniu ran

Pobierz

Mają także słabsze działanie niż dostępne w aptekach środki odkażające.Czego NIE robić udzielając pomocy przy oparzeniu Przy wszelkiego typu oparzeniach niewskazane jest stosowanie spirytusu, gencjany itp. środków.. Krwotok ustaje zwykle samoistnie po kilku minutach, gdy skrzep powstający w miejscu krwawienia zamknie ubytek naczynia.. Omów kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, która ma: Gdy tylko krwawienie się zmniejszy, powinno się .Dec 2, 2021Przy opatrywaniu krwawienia przede wszystkim należy zachować spokój.. POWRÓTNov 3, 2021Dec 6, 2021Feb 1, 2022Przy opatrywaniu ran należy leżeć lub siedzieć, uszkodzoną część ciała należy unieruchomić, jeżeli sytuacja na to pozwala.. Nie należy miejsca zranienia wycierać, gdyż może to spowodować wtórne zakażenie rany .Postępowanie w przypadku krwotoku.. Jeżeli komuś pomagamy, nie wpadajmy w panikę na widok dużej ilości krwi.. Nie przepisuj antybiotyków.. Ran nie należy dezynfekować spirytusem czy woda utlenioną - doprowadzić to może do silnych, gwałtownych reakcji, które mogą zaszkodzić poszkodowanemu.Opatrywane ran jest konieczne, ponieważ może uchronić nas przed infekcjami i zakażeniem bakteryjnym.. Opatrunek znakomicie dopasowuje się do rany.Mar 2, 2022I Prawidłowe oczyszczanie rany.. Udzielając pierwszej pomocy przy zranieniach, należy odpowiednio zaopatrzyć ranę..

Feb 1, 2022Czego nie należy robić przy zaopatrywaniu prostych ran?

Nie zrywaj ubrania, które w miejscu oparzenia przywarło do skóry.Wtedy rana jest już zabezpieczona przed zakażeniem.. Wiele badań klinicznych wykazało brak korzyści rutynowego stosowania antybiotyków w skaleczeniach.. Opatrunki najlepiej zmieniać codziennie.. Sposób opatrzenia rany zależy od jej charakteru, rodzaju i stopnia uszkodzenia skóry.Opatrunek na ranę ze srebrem działa na całą ranę bakteriobójczo a także blokują dostęp bakterii i wirusów, dlatego poleca się go stosować do ran szczególnie narażonych na zakażenie.. Całość należy owinąć bandażem elastycznym.Zawsze udzielając pierwszej pomocy pamiętaj o swoim bezpieczeństwie - zanim rozpoczniesz opatrywanie czyjejś rany, załóż rękawiczki ochronne!. Na czas transportu tego typu ranę .Opatrunek / gazę dobieramy do rany zależnie od ilości wysięku.. Oto kilka czynności, o których każdy powinien bezwzględnie pamiętać, gdy spieszy komuś na ratunek: zawsze korzystamy z rękawiczek jednorazowych, które powinny się znaleźć w każdej .Napisz, czym grożą rany powstałe po pogryzieniu przez zwierzęta domowe i dzikie.. Drugą ważną funkcją opatrywania ran jest zatrzymanie krwawienia.. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta na pogotowiu, np. w celu wyjęcia ciała obcego z rany czy przyjęcia szczepionki przeciwko tężcowi.Przedtem jednak brzegi rany trzeba delikatnie osuszyć wacikiem, a opatrunek założyć tak, by brzegi rany zbliżyły się do siebie maksymalnie (ułatwi to plaster)..

Na ten czynnik należy zwracać uwagę.

Nie wolno przekłuwać pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym.. Nigdy nie przekłuwaj pęcherzy.. Należy bezwzględnie unikać podawania rannemu jakichkolwiek płynów lub pokarmów.Zasady wstępnego zaopatrzenia ran i złamań na miejscu wypadku.. Zalecane jest również płukanie zwykłą wodą bieżącą z kranu większych zranień.W wypadku zwykłego otarcia czy niewielkiego skaleczenia wystarczy oczyścić ranę zimną wodą, ewentualnie przemyć ją wodą utlenioną.. 3.Jak najszybciej przykryć ranę jałowym opatrunkiem.. Umiejętność odpowiedniego opatrywania ran powinien mieć każdy człowiek, ponieważ wypadki i urazy zdarzają się bardzo często.. Po to stosuje się bandażowanie.. Nie zmniejszają one ilości zakażeń, a jedynie prowadzą do selekcji szczepów opornych.. Ogranicz stosowanie antybiotyków do ran zakażonych.Również przed zastosowaniem środka odkażającego dobrze jest umyć ranę pod bieżącą wodą.. W czasie zaopatrywania ran należy pamiętać o stosowaniu rękawiczek gumowych.. Taką ranę należy osłonic odpowiednio dużym opatrunkiem bez zastosowania ucisku.. W przypadku drobnych skaleczeń i niewielkich ran można je przepłukać bieżącą wodą.. Jeśli oparzenia są rozległe, nie należy zostawiać chorego samego.. Przy dużym wysięku wybór będzie oczywisty, natomiast opatrunki przyspieszające gojenie się ran mogą być stosowane głównie przy małym, a czasem i średnim wysięku z rany..

Na położonej na ranie gazie należy położyć coś, co wywoła ucisk.

Można stary opatrunek zwilżyć wodą - to ułatwi jego zdjęcie, tak aby nie uszkodzić tworzącego się strupka.Dec 30, 2021Czego nie robić przy oparzeniach, czyli najczęstsze błędy przy opatrywaniu ran: Na świeżą ranę nie stosuj środków natłuszczających (maści, kremów, masła czy białka jajka), których użycie może prowadzić do komplikacji 12.. Jeśli krwotok z ran skóry jest lekki, krew sączy się kroplami.. 4.Nie należy samodzielnie aplikować żadnych leków na ranę.W przypadku ran jamy brzusznej, w których doszło do znacznego uszkodzenia powierzchni istnieje niebezpieczeństwo odsłonięcia narządów wewnętrznych, a w szczególności wypadnięcia jelit.. Woda utleniona i spirytus salicylowy, używane niegdyś powszechnie do odkażania ran, obecnie nie są zalecane, gdyż mogą podrażniać skórę..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt